توسط بهادر کاظمیان آبان 18, 1401 0 نظر

روپوش پزشکی چیست و انواع آن

روپوش های پزشکی

روپوش های پزشکی نمونه هایی از تجهیزات حفاظت فردی هستند که در مراکز مراقبت های بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرند. آنها برای محافظت از پوشنده در برابر گسترش میکروارگانیسم های بیماری زا در صورت تماس پوشنده با مایع یا مواد جامد بالقوه عفونی استفاده می شوند. آنها همچنین ممکن است برای کمک به جلوگیری از انتقال میکروارگانیسم‌هایی که می‌توانند به بیماران آسیب‌پذیر، مانند آنهایی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، آسیب بزنند، استفاده شوند. روپوش‌ها برای محافظت از مانع گسترده در نظر گرفته شده‌اند. در حال حاضر، FDA هیچ لباسی را برای محافظت یا پیشگیری خاص در برابر ویروسی که باعث COVID-19 می‌شود، پاکسازی، تأیید یا مجاز نکرده است. روپوش ها بخشی از یک استراتژی کلی کنترل عفونت هستند.

بسیاری از نام‌ها برای اشاره به لباس‌هایی که برای استفاده در مراقبت‌های بهداشتی در نظر گرفته شده‌اند، استفاده می‌شود، از جمله، روپوش‌های جراحی، روپوش‌های ایزوله، روپوش‌های ایزوله جراحی، روپوش‌های غیر جراحی، روپوش‌های رویه‌ای و روپوش‌های اتاق عمل.

سطوح روپوش پزشکی

هنگام انتخاب روپوش، به دنبال برچسب محصولی باشید که استفاده مورد نظر را با سطح حفاظتی مطلوب بر اساس سطوح خطر شرح داده شده در زیر را پوشش دهد.

FDA استاندارد اجماع، مؤسسه استانداردهای ملی آمریکا/انجمن پیشرفت ابزارهای پزشکی (ANSI/AAMI) PB70 را به رسمیت می شناسد، “عملکرد سد مایع و طبقه بندی لباس های محافظ و پرده های در نظر گرفته شده برای استفاده در مراکز بهداشتی”. این استاندارد یک سیستم طبقه بندی برای پوشاک محافظ و پرده های مورد استفاده در تاسیسات مراقبت های بهداشتی را بر اساس عملکرد سد مایع آنها ایجاد می کند و الزامات برچسب گذاری مرتبط و روش های تست استاندارد شده را برای تعیین انطباق مشخص می کند. این استاندارد در نظر گرفته شده است تا در نهایت به کاربران نهایی در تعیین نوع(های) محصول حفاظتی مناسب‌ترین برای یک کار یا موقعیت خاص کمک کند:

 • سطح 1: حداقل خطر، برای استفاده، به عنوان مثال، در طول مراقبت های اولیه، ایزوله استاندارد، روپوش برای بازدیدکنندگان، یا در یک واحد پزشکی استاندارد
 • سطح 2: کم خطر، برای استفاده، به عنوان مثال، در هنگام خون گیری، بخیه زدن، در بخش مراقبت های ویژه (ICU)، یا یک آزمایشگاه آسیب شناسی
 • سطح 3: خطر متوسط، برای استفاده، به عنوان مثال، در هنگام خونگیری شریانی، قرار دادن یک خط داخل وریدی (IV)، در اتاق اورژانس، یا برای موارد تروما
 • سطح 4: خطر بالا، برای استفاده، به عنوان مثال، در طول روش های طولانی و شدید مایع، جراحی، زمانی که مقاومت پاتوژن مورد نیاز است یا مشکوک به بیماری های عفونی است (غیر هوایی)

روپوش جراحی یکبار مصرف چیست؟

 • روپوش جراحی یکبار مصرف نوعی لباس پزشکی است که در حین جراحی پوشیده می شود. از مواد نازکی ساخته شده است که پس از استفاده به راحتی می توان آن را دور انداخت.
 • روپوش های جراحی یکبار مصرف مهم هستند زیرا از بیماران در برابر قرار گرفتن در معرض خون و سایر مایعات بدن محافظت می کنند. پوشیدن روپوش جراحی یکبار مصرف نیز به جلوگیری از گسترش عفونت کمک می کند.
 • روپوش های یکبار مصرف جراحی اغلب در جراحی هایی که شامل برداشتن خون یا اعضای بدن می شود استفاده می شود. آنها همچنین در برخی از انواع درمان سرطان استفاده می شوند.

علل مفید بودن روپوش های جراحی

 • روپوش جراحی یکبار مصرف لباسی است که توسط جراح در حین جراحی پوشیده می شود. از مواد نازک و قابل تنفس ساخته شده است و برای محافظت از جراح در برابر خون و سایر مایعات بدن طراحی شده است.
 • عملکرد اصلی روپوش جراحی یکبار مصرف جلوگیری از آلودگی محیط اتاق عمل است. این مهم است زیرا می تواند منجر به عفونت و سایر مشکلات سلامتی برای جراح و بیمار شود.
 • روپوش های یکبار مصرف جراحی نیز به تمیز نگه داشتن اتاق عمل کمک می کنند. آنها اغلب پس از استفاده دور انداخته می شوند که به کاهش خطر آلودگی متقاطع بین بیماران و کارکنان کمک می کند.
 • علاوه بر این، روپوش های جراحی یکبار مصرف، لباس جراح را از لکه دار شدن خون یا سایر مایعات بدن محافظت می کنند. این امر از نیاز او به تعویض لباس بعد از جراحی جلوگیری می کند که می تواند زمان بر و ناراحت کننده باشد.
 • پوشیدن روپوش جراحی یکبار مصرف هنگام انجام هر نوع جراحی مهم است. با انجام این کار، اطمینان حاصل می کنید که ایمنی شما تضمین شده است و هر گونه آلودگی احتمالی از پوست شما دور می شود.

اطلاعات بیشتر

روپوش های جراحی یکبار مصرف می توانند در موقعیت های مختلف بسیار مفید باشند. آنها هم برای بیماران و هم برای پزشکان مفید هستند و می توانند در زمان و هزینه صرفه جویی کنند. اگر زمانی به روپوش های جراحی یکبار مصرف نیاز دارید، حتما با بهزیست طب تماس بگیرید! ما طیف گسترده ای از اندازه ها و رنگ ها را در دسترس داریم، بنابراین شما قادر خواهید بود برای نیازهای خود بهترین مورد را پیدا کنید.

روپوش جراحی یک لباس محافظ شخصی است که به منظور محافظت از بیمار و پرسنل مراقبت های بهداشتی در برابر انتقال میکروارگانیسم ها، مایعات بدن و ذرات معلق در نظر گرفته شده است تا توسط پرسنل مراقبت های بهداشتی در طول عمل جراحی پوشیده شود. به دلیل ماهیت کنترل شده روش های جراحی، مناطق بحرانی حفاظتی توسط استانداردهای ملی توصیف شده اند. مناطق بحرانی شامل جلوی بدن از بالای شانه تا زانو و بازوها از کاف مچ تا بالای آرنج است. همه روپوش‌های جراحی باید استریل تهیه شده و دارای برچسب لباس جراحی باشند.

روپوش های ایزوله جراحی

روپوش های ایزوله جراحی زمانی استفاده می شوند که خطر آلودگی متوسط ​​تا زیاد و نیاز به مناطق بحرانی بزرگتر از روپوش های جراحی سنتی وجود داشته باشد. روپوش‌های ایزوله جراحی، مانند روپوش‌های جراحی، به‌عنوان یک دستگاه پزشکی کلاس II که نیاز به اعلان 510 (k) قبل از فروش دارد، توسط FDA تنظیم می‌شوند. همانطور که در شکل 2 اشاره شده است، تمام قسمت های روپوش عایق جراحی به جز بند ها، کاف ها و لبه ها، مناطق حیاتی حفاظت در نظر گرفته می شوند و باید بالاترین سطح محافظت از سد مایع را داشته باشند که روپوش برای آن رتبه بندی شده است. همه درزها باید مانند بقیه مانتوها از سد مایع محافظت کنند. علاوه بر این، پارچه روپوش عایق جراحی باید به اندازه ای که برای استفاده مورد نظر مناسب است، بدن را بپوشاند.

روپوش های ایزوله غیر جراحی

روپوش‌های ایزوله غیرجراحی دستگاه‌های کلاس I (مستثنی از بررسی قبل از فروش) هستند که برای محافظت از پوشنده در برابر انتقال میکروارگانیسم‌ها و مایعات بدن در موقعیت‌های ایزوله بیمار کم یا کم خطر طراحی شده‌اند. روپوش‌های غیرجراحی در طول روش‌های جراحی، روش‌های تهاجمی یا زمانی که خطر آلودگی متوسط ​​تا زیاد وجود دارد پوشیده نمی‌شوند.

مانند روپوش‌های ایزوله جراحی، روپوش‌های غیرجراحی نیز باید به اندازه‌ای که برای کار مناسب است، بدن را بپوشانند. همانطور که در شکل 2 اشاره شده است، تمام قسمت های روپوش غیرجراحی به جز بند، سرآستین و لبه ها، مناطق حیاتی حفاظت در نظر گرفته می شوند و باید بالاترین سطح محافظت از مانع مایع را داشته باشند که روپوش برای آن رتبه بندی شده است. همه درزها باید مانند بقیه مانتوها از سد مایع محافظت کنند.

مطمئن نیستید چه لازم دارید؟ تیم خدمات مشتری دوستانه ما خوشحال است که نیازهای شما را برآورده کند و به شما کمک کند تا لباس مناسب برای تیم خود پیدا کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید!

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

نظری وجود ندارد

نام و نام خانوادگینام و نام خانوادگی

آدرس ایمیلآدرس ایمیل

آدرس وب سایتآدرس وب سایت

متن پیاممتن پیام